blog

İşimi İnternete Taşımak İstiyorum diyenlerin dijitalin yeni yeni farkına vardığını düşünenlerdeniz. Ama üzülmenize gerek yok çok geç kalmış sayılmazsınız. Çünkü bir çok işletme dijitalin gücünün halen farkında değil. O halde işinizi internete taşırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ve bu aşamalarda nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa içeriğimizi sonuna kadar okuyun.

Öncelikle internet ortamına geçiş yaparken karar vermeniz gereken temel seçenekler şunlar ;

  • İnterneti ürün tanıtımı için mi kullanacaksınız ?
  • E-ticaret mi yapacaksınız ?
  • Firmanızın hizmetlerini mi yayınlayacaksınız ?
  • Marka değerinizi mi artıracaksınız ?

Bu temel noktaya karar verdikten sonra yapılması gerekenleri ise kısaca özetleyelim.

İnternette Bir Ürün Tanıtacaksanız

Ürününüzün rakip analizleri ve Google sıralamasında üst sıralamalara çıkması önemlidir. Fakat sıfırdan yapılan girişimlerde buna ayırılan bütçe genelde çok fazla olamayabiliyor. Bu nedenle minimum bütçeler ile ve tam müşteri kitlesini hedefleyerek reklamlar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra ürününüzün sosyal medya tanıtımlarını da mutlaka önemseyin. Ayrıca ürünle alakalı blog yazıları yazarak merak edilen noktalara değinebilir ve bu ürünle alakalı arama yapan müşteri sitenize çekebilirsiniz.

E-Ticaret Yapacaksanız

E-ticaret sitesi üzerinden satış yapacaksanız yukarıda belirtiğimiz durumların aynısı bu alan için de geçerli. Fakat burda satışlarınızı artıracak artı bir yol daha ekleyebilirsiniz. N11, Gittigidiyor, HepsiBurada gibi pazaryerlerinde mağaza açarak kendi e-ticaret sitenizin yanı sıra bu alanlarda da geniş müşteri kitlesine ulaşabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki yeterli derecede reklam bütçeniz olsa bile pazaryerlerinde bulunmanız hem markanızın bilinirliğine hem de müşteri kitlenizin artmasına mutlaka katkı sağlayacaktır.

Firmanızın Hizmetlerinizi Yayınlayacaksanız

Hizmetlerinizi yayınlayacağınız bir web siteniz mutlaka olmalı. Web sitesi yaptırmaya karar verdiğinizde aldığınız web tasarım hizmeti yeni nesil mobil teknolojilere uygun olmalı. Hangi amaçla olursa olsun bir web sitesi yapıyor veya yaptırıyorsanız unutmamanız gereken temel nokta : Burası sizin işyeriniz. Kendi fiziki işyerinizin temizliğine düzenine nasıl dikkat ediyorsanız web sitenizin performansına da aynı oranda dikkat etmeniz gerekiyor. Hizmetlerinizi daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına reklam yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ama mutlaka sosyal ağlarda olun ve blog kullanmayı ihmal etmeyin.

Marka Değerinizi Artıracaksanız

Yaptığınız tüm çalışmalar aslında siz farketmeden marka değerinize de yansır. Fakat sadece markaya odaklı reklam yapacaksanız ilk önceliğiniz sosyal ağlar olmalı. Popüler olan sosyal ağlarda markanız/işletmeniz için sayfalar oluşturup bu sayfaların yine sosyal ağlar içinde reklamlarını yaparak hizmet/ürün vurgusu yapabilir ve öncelik markanızda olmak kaydı ile daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Bu noktada sık yapılan bir hatayı da es geçmek olmaz. İşletmeler örneğin marka reklamlarında marka sayfasını beğenmelerini isteyebilir hedef kitlesinden. Fakat belli bir beğeni sayısına ulaşıldığında oradaki hedef kitleyle etkileşimi kesme gibi bir durum ortaya çıkıyor. Etkileşime geçenlerin çoğu da ürün veya hizmetlerini sürekli yayınlayarak aslında hedef kitleyi kaybediyorlar. Bu belki farklı bir yazının konusu ama ufak bir tavsiye ; ziyaretçilerinizle sadece ürün/hizmet paylaşmaktan vazgeçin. Onlara sizin alanınızla ilgili faydalı olabilecek bilgileri de paylaşın.

İşimi İnternette Nasıl Büyütürüm?

Peki yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak işinizi internete taşıdıktan sonra ne yapacaksınız?

Hedef Kitlenize Karar Verin

Öncelikle internet ortamında bu konu ürün bazlı ve hizmet bazlı olmak üzere temelde ikiye ayrılıyor. Ortada satacak bir ürün varsa bunun için farklı, sunulacak bir hizmet varsa da bunun için farklı yollar tercih ediliyor. Kullanacağınız sosyal ağlardan, oluşturacağınız web sitesine kadar tüm alanlarda bir hedef kitleniz ve daha önemlisi bir hedefiniz olmalı.

Kurumsal Bir Kimlik Edinin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra işinizi büyütmeye devam etmek istiyorsanız çok detaylı olmasa bile bir kurumsal kimliğinizin olması gerekiyor. Bu kurumsal kimlik çalışmaları kartivizitten antetli kağıda, zarflardan kalemlere kadar bir çok farklı reklam ürünlerini içerebilir. Siz size en uygun olana karar vermelisiniz. Biz bu kimliğin varolduğunu farzederek yola devam edelim.

Web Siteniz Olsun

Web sitenizin nasıl olacağı yukarıda belirttiğimiz hedef ve hedef kitlenize göre planlanmalı. Ortada eğer bir ürün varsa bu ürünü müşterilerin yoğun olduğu yerlere nasıl taşırım sorusunun cevanını bulmanız gerekiyor. Bu konuda kısa bir bilgi verelim. E ticarette satışın temelde iki yöntemi var. Ya müşteriniz size gelir ya da siz müşterinize gidersiniz. Aslında reel ticarette de durum hemen hemen böyledir. Bu nedenle ürün satışı yapmayı düşünüyorsanız bir e-ticaret sitesi sahibi olmanız gerekebilir fakat sadece bu yeterli değil. Müşterilerinizin size geleceği alanı oluşturduktan sonra sizin de müşterinin ayağına gitmeniz gerekiyor. Bu nedenle pazaryerlerini mutlaka kullanın.

Şayet bir hizmet sunuyorsanız bunun için ise iyi optimize edilmiş bir websitesi ve sürekli takip edilen reklamlar ana yatırımlarınız arasında yer almalıdır. Google haritarlarda işletme kaydınızın olması da yerel anlamda bulunabilirlik için oldukça önemli. Bu detaylı kesinlikle atlamayın. İster kurumsal olsun ister e-ticaret, web siteniz mutlaka mobil ve tablet uyumlu olmalı. Web sitesi tasarım hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için bizimle ilitişime geçebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Bulunun

sosyal ağ

Tabi ki sosyal ağı unutmamak gerekiyor. Hedef kitleniz ne olursa olsun mutlaka sosyal ağlarla bulunmanız gerekiyor. İşletmeniz için doğru bir şekilde yapılandırılmış bir sosyal sayfayı çok geçmeden yayına alın. Bunu yaparken de tek bir sosyal platformla sınırlı kalmamanızı öneriyorum. En yaygın kullanılan sosyal ağların Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedin olduğunu da belirtmek isteriz.

Blog Kullanın

blog

Bir çok işletmenin atladığı önemli konulardan bir tanesi bu. İşletmeler web sitesi oluştururken sadece hizmet ya da ürün odaklı oldukları için belli bir noktadan sonra kendilerini tekrarlamaktan kurtulamıyorlar. Blog kullanımı hem bilgi paylaşımı hem de ziyaretçi kitlenizin farklılığı için önemli. Sektörünüzle alakalı bilgileri insanlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Çünkü siz gerçekten doğru ve doyurucu bilgi sunduğunuzda bunun karşılığını hem ziyaretçilerinizden hem de arama motorlarından fazlasıyla alabilirsiniz.

Bu maddeleri zamana yayarak ve dikkatlice uyguladığınızda işinizi internette nasıl büyüteceğinizle alakalı yeni fikirleri kendinizin bulduğunu göreceksiniz.

#

No responses yet

Bir cevap yazın